moje-boje

[moje boje] Lumia 640 vs LG K10 LTE

Marcin
[moje boje] Lumia 640 vs LG K10 LTE /

Słowem wstępu

Systemy Microsoft nie są mi obce i dotyczy to zarówno wersji dla komputerów PC jak i edycje mobilne. Miałem już okazję korzystać z Windows Mobile 2003, Windows Mobile 5, Windows Mobile 6.5. Przez krótki okres czasu użytkowałem Windows Mobile 7, jednak ze względu na pewne ograniczenia tego systemu nie został on ze mną na dłużej. W między czasie przez moje ręce przewinęło się kilka smartfonów z Androidem zaczynając od HTC Wildfire S przez Sony Ericsson Neo V po najnowszy nabytek, LG K10 LTE.

LG K10 LTE (zdjęcie wykonane Microsoft Lumia 640 LTE)

Soon

Zanim stałem się posiadaczem wspomnianego K10 „codziennym” smartfonem była Lumia 640 LTE by Microsoft. I pewnie dalej trwałbym wiernie przy urządzeniu sygnowanym przez Microsoft gdyby nie poczynania giganta z Redmond w kwestii tworzenia aplikacji dla tego systemu.
Po premierze Windows 10 Mobile trzeba było długo czekać na pojawienie się nowych wersji aplikacji, głównie społecznościowych, a kiedy już się pojawiły okazało się, że nie oferują pełnej funkcjonalności w porównaniu do swoich odpowiedników dostępnych u konkurencji. Aby załagodzić sytuację Microsoft zapowiedział portowanie aplikacji z iOS na Windows 10 Mobile. Zabrzmiało to pięknie, ale w moim odczuciu niezbyt czysto. Mimo kolejnych aktualizacji, usprawnień, poprawek aplikacje takie jak: Facebook, Facebook Messenger uruchamiają się dość długo w moim odczuciu. LG K10 i Lumia 640 to urządzenia zbliżone do siebie pod względem konfiguracji, z tą małą różnicą, że dla Androida powstają natywne aplikacje. Natywne, pisane wyłącznie dla tego systemu. Szkoda, że Microsoft porzucił tą ideę dla garstki aplikacji instalowanych przez większość użytkowników tuż po pierwszym uruchomieniu. Ciut lepiej wypada portowana aplikacja Instagramu. Ale tu też występują objawy takie jak choćby lagowanie podczas przewijania treści.
Jakby tego było mało to do Microsoftu przylgnęła łatka Ms Soon. A wzięło się to stąd, że najczęściej pojawiającym się słowem przy okazji wdrażania nowości/nadrabiania zaległości jest właśnie wkrótce.

Microsoft Lumia 640 LTE (zdjęcie wykonane LG K10 LTE

OK Google, włącz latarkę

Włączam latarkę
Ja przepraszam bardzo, ale dlaczego muszę mieć cały interfejs w języku angielskim by korzystać z Cortany? Nie żebym nie znał tego języka, ale dlaczego takie funkcje jak godziny ciszy są ściśle powiązane z Cortaną? OK Google też wymaga wybrania języka angielskiego jako języka głównego by aktywować asystenta poleceniem głosowym OK Google. Co ciekawe interfejs Androida nadal jest w języku polskim, podobnie jak komunikaty głosowe wydawane przez smartfona. Naprawdę, dziwi mnie to bardzo, że taka firma jak Microsoft nie może się uporać z przystosowaniem Cortany do języka polskiego. Można zjeść ciastko i mieć nadal ciastko, czyli interfejs po polsku i aktywną Cortanę, tylko nie każdy użytkownik sobie z tym poradzi albo nie będzie mu się chciało.

Sprzętowo podobnie ale…

…Lumia 640 oferuje mi najlepszy sygnał GPS. Sprawdzałem to już wielokrotnie i nie mam tu na myśli sytuacji kiedy jestem w mieście gdzie lokalizacja jest precyzowana dodatkowo przez sieć komórkową. Kilka dni temu wybraliśmy się na krótką przejażdżkę poza miasto. Dopóki byliśmy w obrębie miasta było ok, ale wystarczyło, że wjechaliśmy w teren mieszany: pola, lasy pojawiły się spore problemy z podtrzymaniem sygnału GPS w LG. Cudownie było mieć wszystko w jednym urządzeniu.

Jestę fotografę

W kwestii robienia zdjęć nie jestem ekspertem. Zdjęcia mają być ładne, wyraźne, z jak najlepiej odwzorowanymi kolorami. Chociaż czasami przydałoby się „pogrzebać” w ustawieniach balansu bieli czy ISO. Domyślna aplikacja Aparat w Windows 10 Mobile oferuje takie możliwości, a od niedawna posiada wbudowaną funkcję tworzenia panoramy. Czyżby LG było tak leniwe i ograniczało funkcjonalność aplikacji aparatu do zupełnego minimum Pstryk i zdjęcie”. Czy może delikatnie daje do zrozumienia „chcesz robić lepsze zdjęcia, kup Pan smarta z wyższej półki”. Chociaż po obejrzeniu jednej z ostatnich recenzji (LG X Cam) Mobzilli nie jestem tego taki pewien. + dla Ms.

Estetyka

Wygląd to kwestia gustu a o gustach się ponoć nie dyskutuje. Jeśli mam być szczery to Windows 10 Mobile zasługuje na laur konsumenta w kwestii designu. Schludnie, estetycznie, funkcjonalnie. To już nie te same kafelki co w Windows Phone 7. Grupowanie kafelków w foldery. I cały czas wyświetlają dynamiczną zawartość w zależności od jakiej pochodzi aplikacji. Android ma za to widgety, a na ikonkach wyświetlane są co najwyżej liczby prezentujące ilość nowych powiadomień. Nadgryzione jabłko oferuje tylko zmianę tapety 😛 W Windows 10 Mobile mamy też kolory przewodnie, motyw jasny i ciemny, zyskujące na funkcjonalności Centrum akcji. Kolejny plus dla Microsoftu.

Finalnie

Mimo wielu zalet Windows 10 Mobile powróciłem do korzeni, czytaj do Androida. Zielony robocik właściwie gwarantuje istnienie aplikacji o jakiej się pomyśli. Odkąd śledzę rynek urządzeń mobilny nie słyszałem, by np. jakiś bank czy inna instytucja, posiadająca w danym momencie własną aplikację, zapowiedziała, że zamierza porzucić ten ekosystem. Co dalej będzie z Windows 10 Mobile? Pożyjemy zobaczymy. Aktualnie jest trochę … ale stabilnie.Może Ci się też spodobać

Cortana nie obsługuje języka polskiego

Jak odinstalować Cortanę w Windows 10 (2004)

Wraz z majową aktualizacją dla Windows 10, Microsoft „przeprojektował” swojego cyfrowego asystenta Cortana i oddzielił go od systemowej Wyszukiwarki. Aktualnie […]

0
pexels.com

Przenoszenie licencji Windows 10 na nowy komputer/dysk twardy

Kupując nowy komputer otrzymujesz w zestawie Windows 10, zainstalowany, aktywowany i gotowy do działania. Jeśli jednak samodzielnie budujesz wymarzony zestaw […]

0

Tworzenie konta lokalnego w Windows 10 Home podczas instalacji

Windows 10 w wersji Home nie oferuje już możliwości utworzenia konta lokalnego podczas instalacji systemu operacyjnego. Nie da się ukryć, […]

0
Hop do góry
Wszelkie prawa zastrzeżone @ 2020
Pliki cookie