2
Mar

Windows 10

Promocja Windows 10 wśród użytkowników systemów Windows 7 i Windows 8.1 odbierana była przez niektórych jako zbyt agresywna. Fakt. Nikt nie lubi jak się mu coś narzuca na siłę, zwłaszcza, jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na ewentualne niedogodności związane z brakiem testów kompatybilności sterowników do starszych urządzeń. Nie każdy jest też maniakiem nowości. Zapewne znajdą się osoby z nastawieniem „nie bo nie”. Co do mnie, chyba jestem nerdem, raczej na pewno jestem nerdem. Lubię nowości, ale takie sprawdzone nowości, nawet jeśli to są stare – nowe nowości. Choćby nowe Menu Start, które zostało przywrócone w Windows 10. Ekran Start z Windows 8/8.1 był dla mnie marnotrawstwem ekranu. Do tabletów jak najbardziej, ale nie komputer stacjonarny. Może gdybym miał monitor z dotykowym ekranem mówił bym inaczej. ale takiego monitora za szybko nie nabędę z jednej prostej przyczyny. Ekran PC służy do patrzenia a nie dotykania. Co innego smartfon. EOT.

Należę do tej grupy osób, która dokonała aktualizacji systemu do Windows 10 z Windows 8.1 i pierwsze co rzuciło mi się w oczy to kilkanaście gigabajtów z dysku, które ubyły po zakończonym procesie aktualizacji.

Usuwamy katalog Windows.old

Windows.old to katalog, w którym przechowywana jest kopia zapasowa poprzedniej wersji systemu Windows. Tak na wszelki wypadek, gdyby: coś poszło nie tak podczas procesu aktualizacji, oraz po to byśmy mogli powrócić do przedniej wersji jeśli nie będzie nam odpowiadał nowy Windows 10.

Taka mała uwaga. Mimo że Windows.old jest zwykłym katalogiem nie należy go usuwać tak jak każdy inny katalog utworzony przez nas.

Aby go usunąć należy wykonać kilka prostych czynności. Po pierwsze należy wyświetlić okno Ten komputer, na przykład za pomocą skrótu klawiaturowego Win+E, Eksplorator plików. Następnie, w lewym panelu, zaznaczamy Ten komputer. W następnej kolejności należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonie głównego dysku systemowego gdzie z menu kontekstowego wybieramy opcję Właściwości.

oczyszczanie-dysku-1

Kliknij przycisk Oczyszczanie dysku

oczyszczanie-dysku-2

Kliknij przycisk Oczyść pliki systemowe

oczyszczanie-dysku-3

Po przeskanowaniu dysku i podliczeniu objętości katalogów systemowych zostanie wyświetlone poniższe okno:

oczyszczanie-dysku-4

Wówczas należy kliknąć kolejno przyciski OK, a następnie Usuń pliki.

Tak jak pisałem we wstępie, zawartość katalogu Windows.old będzie przydatna w dwóch przypadkach: jeśli będziemy chcieli wrócić do poprzedniej wersji systemu lub jeśli w trakcie aktualizacji wystąpi błąd. Wówczas system automatycznie rozpocznie proces przywracania poprzedniej wersji systemu.

Powyższe czynności mogą się okazać przydatne choćby posiadaczom tabletów, które otrzymały aktualizację do Windows 10, ze względu na ich ograniczoną pojemność dysku wbudowanego, a 14GB jest, w tym przypadku, na wagę złota.

 

Autor jest tylko człowiekiem, błędy czasem się zdarzają. Jeśli w tekście pojawił się błąd, powiadom nas o tym.


Może Ci się też spodobać

Wariacje na temat USB w Windows 10 for phones

Microsoft potwierdził, że mobilna wersja Windows 10, którą znajdziemy w smartfonach i prawdopodobnie w małych tabletach, będzie zawierać obsługę akcesoriów USB: klawiatury, myszki, dyski zewnętrzne, nośniki typu pendrive i inne jak na przykład USB audio czy huby USB.

więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone @ 2019