17
Sty

Microsoft oferuje wiele kanałów dystrybucji licencji dla Windows 10, przy czym klient, osoba prywatna, ma do wyboru: Retail lub OEM.

Licencja OEM to najczęściej spotykany typ licencji, gdyż znajdziemy ją na nowych urządzeniach dostępnych w sklepach. Stosowana jest przez producenta i nie można jej przenieść na inne urządzenie.

Retail dotyczy licencji jaką otrzymujemy wraz z nowym oprogramowaniem zakupionym w sklepie stacjonarnym lub internetowym, na przykład w sklepie Microsoftu. W przeciwieństwie do OEM, retail możemy użyć na innym komputerze, na przykład po wymianie laptopa na nowszy model, o ile wcześniej deaktywujemy ją na starym urządzeniu.

Licencja zbiorowa, volume licence, przeznaczona jest dla dużych firm, organizacji rządowych i edukacji. Pozwala ona aktywować jednym kluczem każdą instalację Windows 10. Nie można jej jednak stosować jeśli urządzenie zmieni właściciela lub jeśli nie będzie należeć już do danej organizacji.

Jeśli zastanawiasz się nad ponownym użyciem tego samego klucza licencyjnego na innym komputerze lub po prostu zastanawiasz się jaka licencja przypisana jest do Twojego komputera, zapoznaj się z poniższym krótkim poradnikiem. Do tego celu użyjemy Windows Server Licence Manager Script w wierszu poleceń.

Jak sprawdzić typ licencji w Windows 10
  • Użyj wyszukiwarki (Win + S)
  • Wpisz cmd
  • Z dostępnych opcji wybierz Uruchom jako administrator
  • W Wierszu poleceń wpisz slmgr /dli

To wszystko. Dzięki tej metodzie dowiesz się jakiego typu licencję posiadasz oraz czy możesz ją przenieść na nowe urządzenie.

Autor jest tylko człowiekiem, błędy czasem się zdarzają. Jeśli w tekście pojawił się błąd, powiadom nas o tym.


Może Ci się też spodobać

Eksperymentalny pasek tytułu w Spartanie

Nie tak dawno pisaliśmy o Spartanie, nowej przeglądarce Microsoftu, która będzie dostarczana wraz z nowym Windows 10. Zdążyliśmy poznać jego ogólny wygląd, który cechuje prostota i minimalizm, co zresztą bardzo lubimy i ma to swoje nieocenione plusy. Jednym z pozytywnych aspektów takiej szaty graficznej aplikacji, jest to, że pozwoli maksymalnie skupić się na czytaniu treści […]

więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone @ 2019