[poradnik] Jak wyłączyć obsługę SMBv1 w Windows 10

Wrzesień 20, 2017 Marcin WindowsCentral 

Twój komputer może być potencjalnie narażony na ataki. Stosując poniższe porady będziesz mógł wyłączyć Obsługę udostępniania plików SMB 1.0, która była wykorzystywana, między innymi, podczas ostatnich ataków WannaCry czy Petya. Mimo że upłynęło już trochę czasu od pojawienia się wspomnianych zagrożeń, usługa ta (SMB v1) jest wciąż włączona w większości komputerów z Windows 10.

SMB to usługa udostępniania plików w sieci, dzięki któremu możemy odczytywać i zapisywać pliki w sieci lokalnej. Dostępne są trzy wersje tego protokołu, z których tylko pierwsza wersja jest podatna na ataki.

Jak wyłączyć obsługę SMBv1 w Windows 10

Aby wyłączyć podatny na szkodliwe działania protokół należy wykonać kilka prostych czynności, które zakończą się ponownym uruchomieniem komputera. Przed rozpoczęciem upewnij się, że wszystkie aplikacje są wyłączone a dokumenty zapisane.

  • Skorzystaj z Wyszukiwania Windows stosując skrót klawiszowy Win + S
  • Wpisz Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows
  • Na liście znajdź Obsługa udostępniania plików SMB 1.0/CIFS i wyczyść pole wyboru.

  • Kliknij OK
  • Kliknij Uruchom ponownie.

Po wykonaniu powyższych czynności konieczne będzie ponowne uruchomienie komputera. Przypuszczamy, że Microsoft sam usunie tą usługę przy okazji premiery najnowszej, dużej aktualizacji, która zadebiutuje 17 października.

W podobny sposób można wyłączyć obsługę SMBv1 w starszych systemach, takich jak Windows 7 czy Windows 8.1.


IMG_3039
Marcin, lat 35, pasjonat małych technologii. Najwięcej czasu poświęca na naukę i tworzenie skórek do Magento i Wordpressa. Nie jest w stanie odmówić sobie monitorowania co piszczy w komputerze i smartfonie.