Dzień sądu ostatecznego dla Windows Phone

Lipiec 12, 2017 Marcin Tagi: , , ,

0

Dzień sądu ostatecznego dla Windows Phone

Microsoft właśnie „uśmiercił” jeden ze swoich projktów, Windows Phone 8.1. Zakończyło się wsparcie techniczne dla tego systemu operacyjnego, który mimo usilnych starań Microsoftu nie potrafił przekonać do siebie większego grona odbiorców. Według ostatnich badań AdDuplex, prawie 80% urządzeń mobilnych z Windows wciąż działa pod kontrolą Windows Phone 7, Windows Phone 8 i Windows Phone 8.1. Począwszy od dnia 11 lipca 2017 wszystkie te urządzenia utraciły wsparcie techniczne. Jedynie 20% wszystkich słuchawek z Windows napędzane są Windows 10 Mobile.

Windows Phone 8.1 było dużą aktualizacją, dzięki której między innymi na Lumiach zagościła Cortana, nowe Centrum powiadomień i wiele innych zmian związanych z UI czy rdzeniem samego systemu. Niestety cały misterny plan Microsoftu nie pozwolił mu na godne konkurowanie z wszechobecnym Androidem czy nawet iOS.
Na domiar złego nie ma żadnej pewnej strategii dla wspieranego Windows 10 Mobile, gdyż poza oczywistymi zmianami w wyglądzie systemu, odświeżeniu aplikacji wbudowanych. Nawet najnowsza aktualizacja dla mobilnej 10-tki, Creators Update nie wprowadziła znaczących, rewolucyjnych funkcji. Nie sposób pominąć faktu, że spora część deweloperów porzuciła tą platformę na rzecz zielonego robocika i nadgryzionego jabłka.

Cóż mogę dodać od siebie? Szkoda, bo nadal jestem posiadaczem Lumia 640, którą uważam za bardzo dobre urządzenie. Cenię ją za dobrze zoptymalizowany system co przekłada się na przyzwoity czas pracy na jednym ładowaniu. Ponadto szybka i sprawna aplikacja apartu do pstrykania zdjęć, a przede wszystkim nawigacja. Tam gdzie LG traci połączenie z satelitą, 640-tka dalej prowadzi za rączkę. Przez bardzo długi czas nie chciałem jej zamienić na inne urządzenie czy powracać do Androida. Aktualnie została zastąpiona przez LG K10 (2016) ze względu na brak niektórych aplikacji lub aplikacje działające poniżej krytyki.

Źródło:


Powiązane: