Historia Internet Explorer w pigułce

Sierpień 18, 2015 Marcin Tagi: , , ,

0

Pamiętacie te dni brzęczących modemów, opasłych monitorów CRT i 16-bitowych systemów operacyjnych? 20 lat temu, 16 września 1995 roku, Microsoft zaprezentował światu swoją przeglądarkę internetową, Internet Explorer 1.0. Dostępna była specjalnym pakiecie Plus! dla Windows 95 za 49$, obok takich dodatków jak wygaszacze ekranu, motywy, gry i wielu innych.

Internet Explorer zadebiutował w dość burzliwych czasach, kiedy w sieci dominowała konkurencja spod znaku America Online czy Netscape. Można by rzec, że w czasie wojny przeglądarkowej. Internet Explorer 1.0 „ważył” tylko 1MB i nie oferował zbyt wiele, poza przeglądaniem stron internetowych, z wyłączeniem wyświetlania grafik, dostępu do dynamicznych treści i innych.

W 1996 pojawia się kolejna wersja sztandarowej przeglądarki, Internet Explorer 3.0 wraz z nowym logo, niebieskie e. W porównaniu do pierwowzoru, nowa wersja częściowo obsługuje CSS, wyświetla obrazy. Internet Explorer 4.0, dołączony do Windows 98, to nie tylko nowy silnik Trident, ale i jedna z przyczyn upadku konkurencyjnej przeglądarki, Netscape.

Rok 1999 stał pod znakiem Internet Explorer 5.0. Przełom nastąpił w 2001 roku, kiedy na rynek trafił zupełnie nowy system operacyjny, Windows XP wraz z nową odsłoną, oznaczoną numerem 6.0. Szósta odsłona przeglądarki Microsoftu przetrwała bez mała 6 lat, kiedy w 2006 roku została zastąpiona wersją 7, z obsługą zakładek oraz kanałów RSS.

Internet Explorer 9, udostępniony w 2011 roku, był pierwszą przeglądarką od czasów wersji 2.0, który został zintegrowany z systemem operacyjnym. Można było ją pobrać na własne życzenie. Dziesiąta wersja flagowego produktu Microsoftu, debiutuje w 2012 roku przy okazji premiery nowego systemu, Windows 8 (dostępna również dla Windows 7). Wraz z Windows 8 i możliwością zalogowania się do systemu za pomocą konta Microsoft, nowa przeglądarka została wzbogacona o funkcję kopii zapasowej zakładek i haseł oraz synchronizację z Windows Phone 8.

I w ten sposób docieramy do roku 2013, kiedy pojawia się Internet Explorer 11, by dwa lata później przejść na emeryturę. Nie należy traktować tego stwierdzenia zbyt dosłownie, gdyż następca, Microsoft Edge, dostępny jest wyłącznie dla Windows 10. Przy tej okazji, silnik Trident zostaje zastąpiony EdgeHTML.

Internet Explorer nie miał łatwego „życia”, a to ze względu na brak pełnej kompatybilności z nowymi technologiami tworzenia stron internetowych, zbyt długo zwlekano z wprowadzeniem obsługi zakładek, brak obsługi rozszerzeń. Pozostaje mieć nadzieję, że Edge, choć jak na razie bez obsługi rozszerzeń, na dobre przełamie złą passę i pozwoli firmie Microsoft pokazać się od nowej, lepszej strony. Aby nie być zbyt uszczypliwym, przypomnijmy, że Edge oferuje sporą ilość nowatorskich rozwiązań jak: integracja z Cortaną czy możliwością tworzenia adnotacji na stronach internetowych.

Źródło:


Powiązane: